ΝΙΚΟΣ ΣΙΟΥΤΑΣ π. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 4ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

TO 4o HTAN KAI EINAI TO ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΣ !!!!!

Τρίτη 13 Ιανουαρίου 2015

ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Μετά τη ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας και το μικρό τουρνουά της στη χειροσφαίριση, τη σκυτάλη για τους ενδοσχολικούς αγώνες πήρε για λίγο η Δ’ τάξη και συγκεκριμένα το Δ’ 1, το οποίο τη Δευτέρα, 22/12/2014 αποφάσισε να «κλείσει» τη χρονιά με έναν αγώνα dodgeball και με «αντίπαλο» την Δ’ τάξη του Άγιου Ανδρέα. Τα παιδιά και των δυο σχολείων ενθουσιάστηκαν για την πρώτη τους συμμετοχή σε… αγώνες, έπαιξαν με την καρδιά τους και το διασκέδασαν όσο μπορούσαν!
Τελικό σκορ? 1 νικηφόρο σετ για το Δ’ 1 και 1 σετ  που έληξε με ισοπαλία…

Δ' 1 τάξη (2014-2015), dodgeball

Στη συνέχεια η σκυτάλη ξαναγύρισε στη ΣΤ’ τάξη, η οποία αλλάζοντας αγώνισμα, έκλεισε τη δική της χρονιά με καλαθοσφαίριση. Αρχικά σχηματίστηκαν τρεις ομάδες: μια ομάδα κοριτσιών από το ΣΤ’ 1, μια ακόμα κοριτσιών του ΣΤ’ 2 και μια ομάδα αγοριών και από τα δυο τμήματα. Τους αγώνες ξεκίνησαν τα κορίτσια, που έπαιξαν basket από ένα πεντάλεπτο σετ με αντίπαλο την ομάδα κοριτσιών της ΣΤ’ τάξης του δημοτικού σχολείου Άγιος Ανδρέας. Μετά όμως και τα 10 λεπτά και παρά το πείσμα και την αγωνιστικότητα και των τριών ομάδων, το σκορ παρέμεινε… 0 – 0 . Ακολούθησαν τα αγόρια που έπαιξαν 20 λεπτά και που πραγματικά εντυπωσίασαν μέσα στο γήπεδο, τόσο με τις ατομικές τους ικανότητες όσο και με τη συνεργασία και την ομαδική τακτική!
Με δίποντα, τρίποντα και δυο alley-oops (!) στον αγώνα κατάφεραν το τελικό 35 – 8 !!!